

Jak podłączyć płytę BORA w obiegu zamkniętym? Zasady prawidłowej recyrkulacji
Płyta BORA z wbudowanym wyciągiem nie musi być podłączona do kanału prowadzącego na zewnątrz budynku. W obiegu zamkniętym powietrze przechodzi przez filtr tłuszczowy i filtr z węglem aktywnym, a następnie wraca do pomieszczenia.
BORA umożliwia wykonanie takiej instalacji na dwa sposoby. Pierwszy wykorzystuje filtr zamontowany bezpośrednio przy urządzeniu. W drugim powietrze jest prowadzone kanałami do oddzielnego filtra ULBF, umieszczonego za szufladami albo w przestrzeni cokołowej.
Na czym polega obieg zamknięty w płycie BORA?
W systemie recyrkulacyjnym powietrze nie jest odprowadzane przez ścianę ani dach. Po przejściu przez filtr tłuszczowy trafia do filtra z węglem aktywnym, który ogranicza zapachy powstające podczas gotowania. Następnie oczyszczone powietrze musi swobodnie wydostać się z zabudowy i wrócić do kuchni.
Obieg zamknięty sprawdza się między innymi w mieszkaniach, kuchniach zlokalizowanych z dala od ściany zewnętrznej oraz na wyspach, gdy wykonanie wyrzutu na zewnątrz byłoby trudne lub niemożliwe. Nie oznacza to jednak całkowitej dowolności montażu. Producent określa minimalne szerokości szafek, wymagane odstępy, powierzchnię otworu powrotnego i sposób zapewnienia dostępu serwisowego.
Wariant 1: płyta BORA z filtrem zamontowanym przy urządzeniu
Modele oznaczone przez producenta jako wersje do obiegu zamkniętego są dostarczane z odpowiednim filtrem. Nie trzeba więc osobno projektować kanałów ani kupować zewnętrznego filtra węglowego.
Po osadzeniu płyty należy połączyć teleskopowy wylot urządzenia z otworem wykonanym w tylnej ścianie szafki. Oczyszczone powietrze trafia za mebel, a następnie wraca do kuchni przez przestrzeń cokołową.
Otwór w tylnej ścianie szafki
Otwór należy wykonać zgodnie z szablonem przeznaczonym do konkretnego modelu. Przykładowo w pokazanej dokumentacji BORA dla modeli PUXU i PURU otwór ma 445×137 mm. Nie należy jednak przenosić tych wymiarów na inne modele bez sprawdzenia ich instrukcji montażowej.
Po ustawieniu urządzenia teleskopowy element wysuwa się w kierunku tylnej ściany. Dzięki temu powstaje szczelne połączenie między płytą a przygotowanym otworem.


Powrót powietrza do pomieszczenia
Przestrzeń za szafką nie może być całkowicie zamknięta. Oczyszczone powietrze musi mieć możliwość swobodnego powrotu do kuchni.
Producent przewiduje:
- odpowiednią przestrzeń za tylną ścianą szafki,
- łączny otwór powrotny o powierzchni co najmniej 500 cm²,
- swobodny przepływ powietrza przez przestrzeń cokołową.
Otwór można uzyskać między innymi przez odpowiednio skrócony cokół, kratkę wentylacyjną albo inną szczelinę przewidzianą w projekcie mebla.
To najprostszy wariant montażu. Filtr znajduje się przy urządzeniu, a instalacja nie wymaga prowadzenia dodatkowych rur.


Wariant 2: kanały powietrzne i filtr BORA ULBF
Drugim rozwiązaniem jest poprowadzenie oczyszczanego powietrza kanałami do oddzielnego filtra BORA ULBF. Pozwala to przenieść filtr w inne miejsce zabudowy.
W tym układzie prostokątny filtr umieszczony bezpośrednio przy urządzeniu nie jest wykorzystywany. Należy go zdemontować zgodnie z instrukcją danego modelu, a wylot płyty połączyć z systemem kanałów BORA Ecotube.
Powietrze może zostać poprowadzone:
- w dół za szufladami,
- do filtra zamontowanego za szufladami,
- do filtra ułożonego na dnie zabudowy,
- do filtra znajdującego się na podłodze za cokołem.
Filtr ULBF może być zamontowany w pozycji przewidzianej w dokumentacji – między innymi jako element podwieszony lub ułożony poziomo. Najważniejsze jest zapewnienie dostępu potrzebnego do jego późniejszej wymiany.
Jak dobrać kanały i złączki?
Przebieg instalacji należy ustalić przed wykonaniem mebli. Do połączenia płyty z filtrem dobiera się odpowiednie elementy systemu BORA Ecotube, między innymi:
- płaskie kanały,
- kolana 90°,
- elementy przejściowe,
- łączniki,
- uszczelki.
Rodzaj oraz liczba elementów zależą od modelu płyty, wysokości szafki i planowanego miejsca filtra. Połączenia powinny być szczelne, a trasa możliwie prosta, bez niepotrzebnej liczby kolan.


Dostęp do filtra i wentylacja cokołu
Filtr ULBF musi pozostać dostępny po zakończeniu montażu kuchni. Należy pozostawić przynajmniej około 4 cm wolnej przestrzeni potrzebnej do jego wyjęcia i wymiany.
Także w tym wariancie oczyszczone powietrze musi wracać do pomieszczenia. W cokole lub zabudowie należy więc przygotować otwór powrotny o łącznej powierzchni co najmniej 500 cm².
Który wariant wybrać?
Filtr zamontowany bezpośrednio przy urządzeniu jest rozwiązaniem prostszym. Wymaga przede wszystkim prawidłowego otworu w tylnej ścianie szafki i zapewnienia powrotu powietrza przez cokół.
Kanały i filtr ULBF dają większą swobodę projektową. Filtr można przenieść za szuflady albo na podłogę za cokołem, jednak wcześniej trzeba zaplanować trasę kanałów i dobrać odpowiednie złączki.
Oba rozwiązania działają w obiegu zamkniętym i nie wymagają wykonywania kanału wentylacyjnego na zewnątrz budynku.
Co trzeba ustalić przed wykonaniem mebli?
Przed rozpoczęciem produkcji zabudowy należy sprawdzić:
- dokładny model płyty BORA,
- czy urządzenie jest wersją do obiegu zamkniętego,
- miejsce montażu filtra,
- wymiary otworów zgodne z dokumentacją modelu,
- przebieg kanałów, jeśli stosowany będzie filtr ULBF,
- dostęp potrzebny do wymiany filtra,
- sposób powrotu powietrza do kuchni,
- wymagania dotyczące przyłącza elektrycznego.
Najważniejsze jest wybranie wariantu jeszcze na etapie projektu kuchni. Wtedy zarówno otwory w meblach, jak i przestrzeń na kanały oraz filtr można przygotować bez późniejszych przeróbek. Samo podłączenie elektryczne płyty powinien wykonać elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia.
DOKŁADNE INSTRUKCJE ZNAJDZIESZ TUTAJ







